6 Ekim 2013 Pazar

Sarı Çocuk ve 3 puan


 Slaven Bilic'in,Önder Özen'in gelişi,lige 4 te 4 ile başlamamız derken daha önce hiç yapmadığım şekilde sırf şans getirdiğine kendimi inandırdığım için yazı yazmadım takım hakkında. Çünkü kimsenin beklemediği şekilde Bilic'in kartalları büyük isimler üstüne kurulmamış ve takım olarak maç kazanıyor iyi top oynuyorlardı. Kimileri lig başlayınca sakal uzatmaya başlar,kimileri her maçı hep aynı yerde oturup izler , kimilerinin de her maç aynı formayı giyme gibi totemleri vardır bende kendime göre böyle bir totem bulmuştum ki 4 maç iyi gitti.

 Galatasaray maçında yaşananlarla başlayıp,Antalyaspor deplasmanında aldığımız beklenmeyen mağlubiyetten sonra Eskişehirspor maçının önemi çok büyüktü.Eskişehir'in son haftalarda yakaladığı çıkış,Ertuğrul Sağlam'ın hırsı gibi faktörler düşünüldüğünde maç öncesi kazanan taraf konusunda nötrdüm hatta kaybedebileceğimizi düşünüyordum.

 Eskişehir'de okuyan ve Eskişehirspor kombinesini 2 yıldır alan biri olarak önceki tecrübelerime dayanarak maç öncesi yığılma olacağını düşünüp stada biraz erken gittim.Maç sonrası Rıdvan Dilmen'in de söylediği gibi Eskişehir'liler bu maça pek rağbet etmemişti lakin maç oynanırken havanın 0 derece olduğunuda belirtmeden geçmek istemiyorum.(Eskişehir Atatürk Stadı'nın soğuk havasını ve açıkta esen rüzgarı bilen bilir) Tribünlerde ki coşku eksikliği bizim takım adına artı bir durum oluşturdu kesinlikle.Taraftarını arkasına alan Eskişehirspor bir başka oynuyor.

 Maç özeline gelmek gerekirse Beşiktaş bu maç çok akıllı bir futbol oynadığını düşünüyorum.Son 2 haftada aldığımız mağlubiyetleri hazmedip ipini koparmış gibi saldırmamak çok akıllıcaydı.Takımın bu yıl en iyi yaptığı işlerden biri olduğunu düşünüyorum.Sakin kalmayı başarıp,ara ara yaptığımız tempo yükseltmeleri hem takımın çabuk düşmesini engellediği gibi,rakibin rahat pas yapmasını da engelliyor.

 Orta sahada oynayan 3lümüz dün bana göre kusursuza yakın oynadı.Özellikle Necip'in zaman zaman yükselen sertliği ve rakibi ısırması çoğu zaman Eskişehir tribünlerinden sürekli olarak küfürle karşılık görsede kulağını kapayıp işine odaklanmasına bayıldım.

 İleri 3'lü de ise takıldığım tek isim Olcay Şahan oldu.Geçmiş performanslarını baz aldığımızda bana biraz bitkin geldi.Bazı pozisyonlarda önceleri yaptığı gibi çizgiye inip kovalamak yerine kolay olanı arayıp kendini yere bıraktı.Kaybettiği bazı pozisyonlardan sonrada gereksiz sinirlenip rakibini hırsla kovalaması beni maç sırasında rahatsız etti.Daha önce çok defa örneğini gördük saçmalamaya müsait hakemler tarafından eksik bırakılmıştık bu tarz pozisyonlarda.

 Vee bize 3 puanı getiren Ömer Şişmanoğlu.Geldiği günden beri yararlanmamıştık Ömer'den.Kayserispor ve Antalyaspor'da gösterdiği performansı çok beğenirdim.Dün de oyuna girdikten sonra topsuz alanda yaptığı koşuları ve kendinden cüsse olarak daha iri olan Akaminko ve Diego'yu hava toplarını indirmeye çalışırken hayli zorlamasını çok beğendim.Televizyondan pek belli olmamış olabilir ama takım savunmaya çekildiğinde ileri yapılacak kontralarda iyi yer tutup ok gibi fırlamaya hazır yer tutması,hava toplarına yalandan çıkmaması ve koşmaktan kaçmamasını dün çok beğendim.Biraz daha şans bulup,kendine güvenildiğini hissederse Beşiktaş'ın rotasyonu içinde önemli bir yer tutabilir.

 Sonuç olarak dün aldığımız önemli galibiyet 2 maçlık kabustan uyanmamzı sağladı.Milli maç arasını da iyi değerlendirip yeni bir seri başlatabiliriz.Yeter ki Galatasaray maçında olanlar gibi kendi kendimizi yakmayalım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder